راهنمای استفاده از پایگاه های علمی

معرفی مجموعه ژورنال های Royal Society

 

Royal Society در سال 1660 تاسیس گردیده است و شامل مجموعه ژورنال هایی در زمینه های فیزیک، ریاضی، مهندسی و علوم زیستی و...می باشد.

و بیشتر...

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی ISI Web of Science

Institute for Scientific Information - ISI یکي از بزرگترين شرکتهاي توليد کننده بانکهاي اطلاعاتي در نیم قرن اخير می باشد که جهت پاسخگویي به نياز پژوهشگران جهان در سال 1958 فعاليت خود را آغاز نمود. امروزه ISI به عنوان بزرگترين ناشر بانکهاي اطلاعاتي جامع، علوم چند شاخه اي و کتاب شناختي در بین پژوهشگران جهان به شمار می آید. این شرکت بیشتر محصولات مهم خود را در قالب یک پورتال به نام (Web of Knowledge  (WOK  با رویکرد کامل جستجو، تحلیل، اشتراک اطلاعات و تولید مقاله ارائه می نماید.

و بیشتر...

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی ProQuest

ProQuest مجموعه ای از پایگاه های اطلاعاتی است که شامل پایان نامه ها، سخنرانی ها، مقالات، نشریات علمی و گزارش ها می باشد. پوشش موضوعی این پایگاه ها پزشکی، مدیریت، بازرگانی، علوم اجتماعی، بانکداری، برق و مخابرات و غیره است. این مجموعه اطلاعاتی از ناشران مختلف از قبیل Oxford, springer, Emerald, CRCPress و... را جمع آوری کرده و امکان دسترسی به متن کامل مقالات و پایان نامه ها را برای محققین فراهم می کند.
یکی از مهمترین و اساسی ترین پایگاه های اطلاعاتی موجود در آن، پایگاه اطلاعات پایان نامه ها می باشدکه بیش از 2.2 میلیون پایان نامه را پوشش می دهد.

و بیشتر...

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی SCOPUS

Scopus یکی از بزرگترین پایگاههای چکیده برای جستجو می باشد که امکان جستجوی سریع، آسان و جامع را فراهم می سازد.
Scopus حدود 29 میلیون چکیده از 4000 ناشر را در خلال سال های 1960 تا 2007 ارائه می دهد.این پایگاه اطلاعاتی روزانه به روز رسانی می شود.

و بیشتر...

 

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتی Compendex در محیط Engineering village

 

کاملترین و مهم ترین بانک اطلاعاتی مخصوص مهندسی و رشته های وابسته به آن است. این پایگاه از طریق محیط Engineering Village -از ممتاز ترین محیط های جستجوی اطلاعات- در اختیار دانشگاه قرار دارد و حدود 8 میلیون رکورد از 5000 مجله يمهندسی و گزارش کنفرانسها از سال 1969 تا زمان حاضر را ارائه می کند و به صورت هفتگی، روزآمد می شود. توجه داشته باشید که در این پایگاه اطلاعاتی، فقط چکیدة مقالات در دسترس می باشد و امکان دسترسی به متن کامل مقاله وجود ندارد.

و بیشتر...

 

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی ScienceDirect

Science Direct یک پایگاه اطلاعاتی تمام متن علمی است که مقالات و کتاب های به دقت بازبینی شده Peer-reviewed را به شما پیشنهاد می دهد.در حال حاضر بیش از 9.5 میلیون مقاله و فصل های کتاب در آن موجود است.

و بیشتر...

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Wiley InterScience

Wiley InterScience یک سرویس آنلاین است که دسترسی به بیش از 3 میلیون مقاله، نزدیک به 1500 ژورنال، 7000 کتاب آنلاین و منابع اصلی را فراهم می سازد. و شامل پایگاه های اطلاعاتی در زمینه شیمی و هم چنین در زمینه صنعت مانند The Cochrane Library می باشد.

و بیشتر...

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی IOP

IOP ،Institute of Physics یک سازمان علمی است که برای رشد ادراک فیزیک و کاربرد آن در سال 1874 توسط انجمن فیزیک انگلستان بنیانگذاری شده است.این انجمن از مراجع مهم علوم پایه و رایج درزمینه فیزیک و علوم وابسته به آن می باشد.انتشارات چاپی و الکترونیکی آن در میان ناشران علمی مقام برجسته ای دارد.

و بیشتر...

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتی IET

انستیتو مهندسی و تکنولوژی IET از به هم پیوستن Institution of electrical Engineers وInstitution of incorporated Engineers شکل گرفته است. فعالیت های IET شامل فعالیت های حرفه ای در زمینه های برق، الکترونیک، کامپیوتر، مهندسی ساخت و تولید و تهیه استانداردهای کیفی و کمی و چاپ و نشر منابع اطلاعاتی می باشد. این موسسه در زمینه فعالیت خود در اروپا رده اول و در دنیا دارای مقام دوم است.

و بیشتر...

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتی EndNote

EndNote نرم افزاری کاربردی محصولی از شرکت Thomson Reuters می باشد که در مدیریت اطلاعات شخصی و کتاب شناختی مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار به عنوان یک ویرایشگر کمکی برای پردازشگرWord عمل کرده و فرایند مقاله نویسی را تسهیل می کند.

 

و بیشتر...

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتیEmerald

یکی از برجسته ترین ناشران چاپی و الکترونیکی در زمینه مدیریت و تجارت است که در سال 1967 به وجود آمده است.Emerald نام جدید MCB University Pres می باشد.پوشش موضوعی آن شامل مدیریت، منابع انسانی، بازاریابی، کتابداری، اطلاع رسانی، مهندسی و علوم کاربردی می باشد.

و بیشتر...

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتی Compendex در محیط Engineering village

 

کاملترین و مهم ترین بانک اطلاعاتی مخصوص مهندسی و رشته های وابسته به آن است. این پایگاه از طریق محیط Engineering Village -از ممتاز ترین محیط های جستجوی اطلاعات- در اختیار دانشگاه قرار دارد و حدود 8 میلیون رکورد از 5000 مجله يمهندسی و گزارش کنفرانسها از سال 1969 تا زمان حاضر را ارائه می کند و به صورت هفتگی، روزآمد می شود. توجه داشته باشید که در این پایگاه اطلاعاتی، فقط چکیدة مقالات در دسترس می باشد و امکان دسترسی به متن کامل مقاله وجود ندارد.

و بیشتر...

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتی American Society of Mechanical Engineers

American Society of Mechanical Engineers; ASMEبه جامعه جهانی مهندسی برای توسعه راه حل ها به چالش های دنیای واقعی کمک می کند.ASME در سال 1880به عنوان سازمان حرفه ای غیر انتفاعی تاسیس گردیده است. کدها، استانداردها، نشریات، کنفرانس ها وبرنامه های توسعه حرفه ای ASMEبنیانی برای دانش فنی پیشرفته و جهانی امن تر را فراهم می سازد.

و بیشتر...

جستجوی کتابهای الکترونیکی Springer

جستجوی کتابهای الکترونیکی Springer در فهرست کتابخانه شما

مقدمه

تاثیر چشمگیر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی در دهه های اخیر بسیار زیاد بوده است. در دهه های اخیر رشد برق آسای فناوری های اطلاعاتی موجب شده است که کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی دنیا برای تداوم حیات و حفظ پویایی خود از این فناوری ها به صورت هوشمندانه در راستای بهبود خدمات خود استفاده نمایند. یکدست سازی و جستجو پذیر کردن منابع اطلاعات الکترونیکی در فهرستهای کتابخانه یکی از مواردی است که زمینه سرویس دهی بهتر به کاربران را فراهم می نماید.

مشکل چیست؟

بیشتر کاربران کتابخانه برای یافتن کتاب مورد نظر خود جستجو را محدود به فهرست پیوسته کتابخانه OPAC (Online Public Access Catalog) سازمان با دانشگاه می کنند، این در حالی است که در کتابخانه خود تعداد زیادی کتاب الکترونیکی تمام متن به صورت دائمی در دسترس می باشد و کاربران با محدود کردن جستجوی خود به فهرست پیوسته کتابخانه تعداد زیادی از منابع با ارزش موجود در کتابخانه که بی شک می تواند تاثیر زیادی روی نتایج پژوهش آنها داشته باشد را از دست می دهند.

راه حل

مارك (MARC) يا فهرستنويسي ماشين‌خوانMachine readable Catalog ، نظام برچسب‌گذاري عناصر كتابشناختي براي ذخيره الكترونيك است و با استفاده از آن مي‌توان داده‌هاي موجود در يك فهرستبرگه را به راحتی از یک سیستم اطلاعاتی به سیتم اطلاعاتی دیگر وارد نمود. به این روش می توان اطلاعات فهرست نویسی شده کتابهای الکترونیکی مورد اشتراک خود را به راحتی در فهرست پیوسته کتابخانه وارد نمایید. در این راستا به منظور تبادل سریع و راحت اطلاعات شرکت مهندسی رز سیستم با همکاری بزرگترین ناشر کتاب دنیا ،Springer ، برای دسترس پذیر کردن کتابهای الکترونیکی این ناشر در فهرست پیوسته کتابخانه شما راه حل زیر را پیشنهاد می کند:

1. دریافت اطلاعات رکوردهای مارک به صورت مجانی

کتابخانه ها جهت دریافت رکورد های استاندارد مارک از مراکز معتبر فهرست نویسی مثل کتابخانه کنگره امریکا ،OCLC و... باید هزینه پرداخت نماید ولی اشپرینگر برای کمک به کاربران خود رکوردهای مارک کتابهای الکترونیکی خود را به صورت رایگان ارائه می دهد. شما می توانید رکوردهای مارک کتابهای الکترونیکی مورد اشتراک کتابخانه خود را از وب سایت اشپرینگر در آدرس ریز دانلود نمایید.

www.springer.com/MARC

2. وارد کردن اطلاعات رکوردهای مارک به فهرست پیوسته کتابخانه

با توجه به اینکه نرم افزارهای فهرستهای کتابخانه ای در ایران اکنون به مرحله بلوغ رسیده اند اکثرا امکان وارد کردن رکورد های مارک را به مجموعه خود دارا می باشند. پس از دانلود کردن اطلاعات مارک کتابهای الکترونیکی مورد نظر، جهت وارد کردن رکوردهای مارک به فهرست پیوسته کتابخانه خود به صورت یکجا با بخش فنی شرکت تهیه کننده نرم افزار کتابخانه ای خود (پارس آذرخش، نوسا) تماس بگیرید.

مزایا

  • حذف هزینه فهرست نویسی
  • تسریع در زمان دسترسی پذیری کتابها برای کاربران
  • دسترس پذیر کردن کتابهای الکترونیکی در فهرست کتابخانه
  • آشنا کردن کاربران با ارزش های افزوده کتابهای الکترونیکی
  • بالا بردن میزان رضایت کاربران
  • غنی کردن فهرست کتابخانه

 


Site Map | Printable View | دانلود کتاب مقاله پایان نامه | تهیه استاندارد | پسورد دانشگاه |© شرکت هوشمند رایانه طاها

بررسي درصد تشابه مقاله
خرید اکانت uptodate
تبادل لینک رایگان

لینک دوستان ( نحوه ی تبادل لینک و مشاهده سایر لینک ها )